Domy energooszczędne

0
2324

Według rozporządzenia Unii Europejskiej jakie ma wejść w życie do 2020 roku w domach jednorodzinnych nie będzie można palić węglem. To oznacza, że miliony polaków stoi przed nie lada dylematem. Jeśli zamierzasz budować dom pomyśl jaki projekt wybrać by dom był energooszczędny a potrzeby energetyczne jak najmniejsze. Energooszczędność budynku w głównej mierze zależy od projektu na bazie, którego powstał. Według wszelkich zasad projekty domów energooszczędnych powinny posiadać jak najbardziej prostą bryłę. W domach energooszczędnych izolacja budynków powinna być jak najmniejsza. Ucieczka ciepła z budynków powinna być zminimalizowana do minimum.

533b1615154e9.jpg

Jeszcze zanim wybierzemy projekt zastanówmy się nad tym czy działka spełnia wszelkie wymagania jakie można postawić przed działką pod zabudowę energooszczędną. Mowa głównie o usytuowanie względem stron świata. Działka powinna być bowiem skierowana na południe. Dobrze jeśli od strony północnej znajdą się drzewa. Za ich pomocą będzie można chronić dom przed wiatrem czy mrozem. Bryła budynku nie powinna posiadać żadnych załamań. Przyczyniają się one jedynie do utraty ciepła. Według powszechnej opinii dom energooszczędny najlepiej jest zbudować na planie prostokąta. Pamiętajmy również by projekt domu jednorodzinnego był zawsze zwrócony w stronę południową.

5329837b468cb.jpg

Jeśli zaś chodzi o rozmieszczenie pomieszczeń, to w domu energooszczędnym pomieszczenia dzienne takie jak salon powinny znajdować się od południowej właśnie strony. W dzisiejszych czasach domy budowane w sposób nowoczesny wykorzystujące energię słoneczną oraz pompy ciepła to konieczność. Oczywiście mankamentem budownictwa energooszczędnego jest cena. Budynki energooszczędne i rozwiązania w nich zastosowane są z reguły o wiele droższe od rozwiązań stosowanych w tradycyjnym budownictwie jednorodzinnym. Inwestycja w budownictwo energooszczędne kiedyś nam się zwróci.