Cechy domu energooszczędnego

0
1156

Domy energooszczędne to domy, które niwelują straty ciepła, a tym samym generują niższe koszty ich utrzymania. Aby dom uznać za energooszczędny, projekt domu powinien zapewnić wybór najlepszych energooszczędnych rozwiązań.

Założenia dla domu, który oszczędza ciepło, są bardzo proste. Powinien mieć jak najbardziej prostą bryłę, natomiast architekci twierdzą, że nawet dom o skomplikowanej, rozczłonkowanej bryle można uczynić energooszczędnym. I choć jest to zadanie trudne, to jednak nie jest niewykonalne.

Zwarta bryła bez załamań, wykuszy, balkonów i lukarn daje najkorzystniejszy stosunek powierzchni użytkowej do powierzchni przegród zewnętrznych, przez które ucieka ciepło. Liczy się tutaj powierzchnia ogrzewana, którą oddziela izolacja cieplna od środowiska na zewnątrz budynku. Izolację cieplną można ułożyć odpowiednio na stropie górnej kondygnacji, a całość przykryć dwu- lub czterospadowym dachem. Warto też pomyśleć o strychu, który będzie tworzył tak zwaną strefę buforową, co zmniejszy ucieczkę ciepła zimą oraz nagrzewanie górnego piętra latem.

Zalecana prosta bryła dotyczy więc tylko i wyłącznie przestrzeni ogrzewanej. Dlatego różnorodne przybudówki są bardzo korzystne dla energooszczędności budynku, ponieważ są strefą buforową pomiędzy ogrzewaną częścią domu a środowiskiem zewnętrznym. Dzięki nim budynek mniej się wychładza. Wpływ takich przestrzeni na zmniejszenie ucieczki ciepła jest bardzo duży i znaczący.

Domy energooszczędne projekty powinny mieć w założeniu grupowanie pomieszczeń o podobnej temperaturze. Dlatego łazienki na przykład powinno się umieścić obok siebie lub jedna nad drugą. Zbędne pomieszczenia powinno się umieścić od północnej strony budynku. Warto również zgrupować cały węzeł sanitarny razem, w którym wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej i grzewczej będzie łatwe, a rurociągi krótkie.
Prawidłowy układ wnętrz to również ich odpowiednie rozmieszczenie względem stron świata.