Od czego zacząć budowę domu?

0
6477

Budowa domów to zarówno przygoda, jak i duże wyzwanie. Zazwyczaj cały proces wiąże się nie tylko z czerpaniem przyjemności z realizacji swoich marzeń, ale także z nerwami oraz koniecznością inwestowania czasu i dużej ilości pieniędzy. Warto więc wiedzieć, od czego zacząć, by cały proces przebiegał jak najsprawniej i bez zbędnych problemów.

Wszystko zaczyna się od działki
Do budowy domu niezbędna jest działka. Na początku należy więc określić, gdzie dom powinien stanąć, a następnie rozpocząć poszukiwania. Warto zastanowić się, jak powinien wyglądać dom marzeń. Pod uwagę należy wziąć oczywiście własne potrzeby, takie jak liczba pokoi, łazienek czy wielkość garażu, jak i możliwości finansowe. Nie można też zapominać, że dom buduje się na długie lata, dlatego pod uwagę należy wziąć nie tylko obecną sytuację, ale także uwzględnić zmieniające się potrzeby rodziny. Pogodzenie swoich oczekiwań z możliwościami finansowymi pozwoli zaoszczędzić dużo stresu podczas budowy, a także uchroni przed ryzykiem nieukończenia projektu lub realizowania go przez długie lata.

Działka jest najważniejsza
Warto pamiętać, że budowę domu rozpoczyna się od wyboru działki i to do niej dopasowuje się projekt – nie na odwrót. Jeśli nie dysponuje się odpowiednią działką, należy rozpocząć poszukiwania. Najlepiej nie ograniczać się jedynie do internetu – wiele osób sprzedających grunty przyczepia bowiem tablicę „sprzedam” do ogrodzenia i nie reklamuje się w żaden inny sposób.

Projekt domu
Kolejny krok to wybór odpowiedniego projektu. W tym wypadku ma się dwie możliwości – wybór gotowego projektu spośród dostępnych propozycji, jak i zamówienie indywidualnego. Oba warianty mają swoje zalety. W przypadku gotowych projektów wybór jest naprawdę ogromny, a ceny dużo niższe niż przy projekcie indywidualnym. Z łatwością można też wpisać je w działkę, a więc zaadaptować, uwzględniając szczególne wytyczne. Indywidualny projekt to natomiast gwarancja niepowtarzalności i dopasowania w najlepszy sposób do potrzeb inwestora. Za jego sporządzenie trzeba jednak zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za metr kwadratowy.